Byaasgaard Camping som ligger smukt placeret direkte til Roskilde Fjord og på en gammel fem længet bondegård har til den nye sommersæson valgt at kræse lidt ekstra for deres gæster. Dette sker på en lidt utraditionel måde for en campingplads.
Byaasgaard har nemlig opsat urtehaver ved begge deres køkkener, så det er muligt for campisterne at få friske krydderier til deres mad. Urtehaverne vil bl.a. indeholde purløg, persille, løvstikke, rosmarin og andre spændende urter, massere af forskellige muligheder for lige at pifte maden op.
Der er opsat plakater med historier og inspiration om de enkelte urter i køkkenerne, så man kan blive inspireret til måske, at prøve et nyt krydderi i sin mad. Krydderurter er udover spændende muligheder for smagsoplevelser også utrolig fascinerende planter, som fylder luften med dufte i mange forskellige afskygninger, et væld af smukke blomster og tiltrækker en masse af spændende insekter.
”Vi håber at vores gæster vil få en på opleveren. Der vil være oplevelser for næsen, øjet og ikke mindst maven” fortæller Hanne Jørgensen, den ene halvdel af lejrchef parret og som står for at forkæle campisterne under deres ophold på Byaasgaard Camping.
Hanne og Allan som er lejrchefpar på Byaasgaard Camping
En gammel tradition genoptages
Byaasgaard har også valgt at genoptage en gammel tradition med at tilbyde deres sæsongæster, at de kan have deres egen køkkenhave. En tradition som var meget populær i 70érne og 80érne på Byaasgaard. Køkkenhaverne fås i flere forskellige størrelser alt efter behovet og hvor aktiv man ønsker at være.
”At tilbyde vores faste campister muligheden for at dyrke egne grønsager, passer godt ind i vores ønsker om at tilbyde alle vores gæster en oase for det stressede og travle liv, som mange mennesker desværre har i dag” fortæller Allan Jørgensen den anden halvdel af lejrchef parret og forsætter ”Vi har rigtig mange campister som kommer igen og igen og igen, netop fordi de her kan slappe af og få ny energi igen.”
Her kan man slappe af og samle ny energi
”Vi har f.eks. mange børnefamilier, som ved ankomsten siger at de nok kun bliver en eller to overnatninger fordi de er bange for at deres børn keder sig, når der ikke er svømmepøl og et helt tivoliland, men men” fortæller Hanne med et stort smil ”de ender ofte med at forlænge deres besøg til en uge eller mere, for børnene er som regel vilde med at udforske alle de spændende muligheder, som hele vores område tilbyder og selv om det ofte er noget vi glemmer, så har børn også behov for at slappe af fra deres travle hverdag”
Byaasgaard Camping set fra luften
At Byaasgaard før i tiden var et landbrug med bl.a. frugttræer og buske, kan campisterne stadig have stor glæde af, da det alt efter årstiden er muligt at plukke f.eks. æbler, kirsebær og diverse bær som f.eks. slåen, brombær og hindbær fra buske rundt omkring på pladsens store område på hele 255.000 m2.
Hanne og Allans holdning er, at selvfølgelig bliver der ikke sprøjtet med gift på Byaasgaard og derfor er alt det man kan plukke og spise selvfølgeligt økologisk og helt naturligt.
Høns og frisklagte æg
Sæsonen 2016 byder på flere overraskelser for de campister, som besøger Byaasgaard, nemlig muligheden for at få frisklagte æg direkte fra Byaasgaards egne fritgående høns.
Frisklagte æg fra Campingpladsens egne fritgående høns
”Vi arbejder i øjeblikket på at få de sidste tilladelser og praktiske ting på plads, så vi kan komme i gang med at bygge hønsegården” fortæller Allan. Hønsegården vil blive placeret så alle har mulighed for at følge med i hønsenes hverdag, og Allan forventer at hønsene kan flytte ind i starten af sommeren, hvis alt går efter planen.
”Og da vi forsøger at tænke og handle økologisk og grønt, når vi skal laver noget på Byaasgaard, vil det selvfølgelig være muligt at få naturlige grønne og økologiske æg” fortæller Allan og griner.
Og Byaasgaards fantastiske placering direkte ned til Roskilde Fjord giver også muligheden for at fange sine egne fisk og som Lejrchef Allan Jørgensen udtaler ”hvor mange steder er det muligt at fange og plukke sin egen mad, og så på en campingplads”
Fang selv aftensmaden
Ekstra informationer om Byaasgaard:
Byaasgaard Camping er blandt Danmarks ældste campingpladser og har eksisteret siden 1964, pladsen har 290 enheder og dækker totalt et areal på 255.000 m2. Selve pladsens placering, direkte ned til Roskilde Fjord og næsten midt mellem Frederiksværk og Hundested, gør pladsen ideel for personer som ønsker at være i naturen, men alligevel gerne vil være i nærheden af nogle hyggelige byer. Der er kun 1 time i bil til København.
Se mere på www.byaasgaard.dk