Her kommer så 2. del af Bryan og Birgitte’s forårstur til Paris. I dette afsnit fortælles der bl.a. om sightseeing i Paris og geocaching i Frankrig
Bryan og Birgitte fortæller:
Søndag gik vi en lille tur i byen; Vic sur l’Aisle og den viste sig at indeholde det vigtigste; en bager, et supermarked, en café, et par restauranter og et par andre forretninger. Byen ligger tæt op ad en rimelig stor skov; den ville vi stifte bekendtskab med lidt senere.
Vejret var igen rigtig dejligt; skyfrit og ca. 22 grader. Caroline var en smule utidig, så dagen gik mest med konfliktløsninger og mæglinger mellem de 3 søskende, men poolen skulle naturligvis besøges og så kom smilet frem igen 🙂 Vi måtte jo også minde hinanden på, at vinteren havde været lang og vi nu skulle vænne os til at være lidt mere tætte. Pc’erne, wii’en og PS’en havde vi jo også efterladt, så der er vel ikke noget at sige til, at specielt børnene lige skulle aklimatisere lidt.

Så var den der langt om længe – det store stålmonster, som vi bl.a var kørt så langt efter 🙂
Mandag gik turen mod Paris. Vi valgte at parkere bilen i udkanten; St. Denis Basilique og så tage Metro’en det sidste stykke for at undgå de største trafikale problemer og det gik rigtig fint. Første stop blev Eiffel tårnet, hvor vi måtte stå i kø i en time. Vi valgte den sydlige indgang, hvor der kun er trapper op til 2. plateau, men Caroline sagde klart stop efter at vi var landet på det 1. plateau, så hun og jeg gik nedad igen, mens de andre fortsatte op til det næste niveau. Der var ingen, der havde behov for at komme helt op i toppen, så snart var vi alle samlet igen og kunne begive os videre.

Palais de Chaillot – set fra 2. sal fra Eiffelstårnet

Der var masser af monumenter langs Seinen, der skulle holdes øje med
Vi (læs; jeg) valgte at vi gik over på den anden side af Seinen for så at følge den hele vejen ind til Notre Dame – turen blev lidt længere end forventet og vi var meget sultne, da vi nåede Île de cité og gik derfor ind i Latiner kvarteret og fandt os et spisested, som selvfølgelig også var lidt dyrere end kvaliteten syntes værd, men det er jo chancen i branchen og Paris er DYR.

Broen hvor Ratatouille i tegnefilmen, bliver skyllet ud i Seinen

Sacré Coeur i det fjerne – set fra Eiffelstårnet

ENDELIG fremme ved Latiner kvarteret – vi var SULTNE
Det var børnene, der havde sat Notre Dame som et mål (jeg havde nok valgt den efter min mening noget smukkere Sacré Coeur, men den lå også noget længere væk) og vi nåede da også at komme ind i den. Desværre var det blevet for sent til at komme op i tårnene, så vi fandt en Metro igen og begav os hjem mod bilen igen. Vi vurderede, at én dag i Paris med 3 børn, der ikke rigtig har forudsætningerne for at synes, at Paris er helt fantastisk, var nok (jeg ta’r revanche en anden gang om det så bliver med Bryan eller en veninde parce-que je suis une Parisienne 😉 !).

Den velkendte Notre Dame – igen noget ungerne kunne genkende fra tegnefilm 🙂
Tirsdag startede med at sove lidt længere og at hygge inde i camp-let’en med dsi’er og mobil spil, samt lidt højtlæsning (Caroline havde bøger med Snøvsen med, som hun er lidt vild med i øjeblikket og hun er rigtig god til at læse allerede). Det blev dog knapt middag før end Maria fik mindet os på, at vi faktisk havde sprunget en dag over mht. vandpjaskeri, så det måtte vi jo lige ha’ gjort godt igen og vi var da også ved at nærme os de 24 grader, så alle fik sig en velfortjent dukkert i vandlandet. Vi fik lagt lidt vand på køl før middag, så Bryan var noget benovet over vores nye køleskab, der i løbet af 3 timer havde fået kølet de 1½ ltr. ned (en 40 ltr’s Mobicool B40), så nu er der en chance for, at mad- og drikkevarer kan holde sig kølige i selv Italiens 36-37 grader 🙂 Vi bliver mere og mere hardcore campister med de rigtige gadgets 😉 *hehe (og os, der startede ud med at campere i et lille iglotelt ved Garda søen fordi vi havde glemt stængerne til vores store villatelt !!).

Mobicool B40 – den er vi godt nok glade for. Rigtigt kompressorskab på 220V – på bilens 12V kører den det mere alm termo elektriske køling til 20 grader uder udenomstemp. Men på 220V rykker den – allerede på indstillingen 4 (ud af 7) begyndte varerne indvendigt at fryse til.
Nu skal vi jo heller ikke glemme at nævne et af vore yndlingstidspunkter på camping; den time til 1½ efter at børnene er puttet, hvor de voksne kan nyde et glas rødvin el. en øl og lige tale dagens hændelser eller den kommende dags planer igennem. Vi elsker at sidde ude under solsejlet, som jo på denne tur var den rene luksus; det er et rigtig fint, stort solsejl, der hører til Camp-let Royal, mens roen breder sig på campingpladsen.

Her måtte vi sidde musestille 10 sekunder, for at få natbilledet i kassen – det er LÆNGE !
Onsdag måtte vi ud at finde en gemt skat (kan findes hjemmefra på nettet; www.geocaching.com) og måske lidt naivt begav vi os på gåben ud i naturen. Vi nåede da også flaget på gps’en og var meget grundige, men siden det var i en skov var det lidt vanskeligt at orientere sig pga det flere cm. tykke lag blade, så vi havde sådan set givet op da ungerne pludselig gav hals.

Indgangen til den store underjordiske hule

En gammel udbrændt Bugsy Malone bil nede i hulen – eller måske en tyskerbil, som modstandsbevægelsen havde kapret? Vi ved det ikke – men spændende var det i hvert fald
De havde fundet et spændende skjul; et menneskeskabt underjordisk inferno af gange og vi gættede på, at det var blevet brugt af den franske modstandsbevægelse under 2. verdenskrig (La Resistance) og det viste sig at være korrekt; meget spændende. Da vi nåede hjem på campingpladsen havde vi gået ca. 10 km. .. og det kunne endda have blevet længere, hvis vi ikke havde valgt at hoppe over et hegn på vejen *pyha Men vi danskere er ikke sådan at kyse !!

En vaskeægte bjergged er ikke bange for at forcere et fransk hegn, når man efter 10km altså bare gerne vil hjem
| Links: | |
| Relevante Link(s) : | La Croix du Vieux Pont | The Jensen’s @ Lunderskov |
| Gå til del: | Påskeferie nord for Paris, Del 1 Påskeferie nord for Paris, Del 2 Påskeferie nord for Paris, Del 3 |
