De små Van-modeller vinder mere og mere frem. Og det med god grund. Man får ikke helt så megen plads som i de ‘rigtige’ autocampere, men tilgengæld får man en camper, der er let at køre til en meget rimelig pris.
Van-modellerne har stort set alt det, som de større autocampere har – blot på mindre plads. Og i SPT modellen er det lykkedes Adrias designere at få plads til en brusekabine også. Det er ret imponerende i en Van med en totallængde på under 6 meter.
Også komforten under transport er forbedret. De to passagersæder i siddegruppen kan nemlig skubbes fra hinanden og ryglænet kan justeres. Derved sidder både passagerer og føreren godt under kørsel, og SPT modellen er derfor oplagt som familiens bil nummer 2.
Vi har kigget nærmere på den nye Adria Twin SPT i denne TV-reportage.
Links: | |
Relevante Link(s) : | AutoCamp Danmark |
Drømmer du om din egen autocamper?
Drømmer du om det frie liv på landevejen i din egen autocamper kan det godt lade sig gøre inden sommer. DanCamper i Horsens har et stort udvalg af nye og brugte autocampere.