Vi har igen været på campingtur til Nordkapp. Ikke kun for at se selve Nordkapp, men også for at se og gense mange af de smukke steder, man kommer forbi på turen. Det er der kommet 5 Tv-programmer ud af, og her kan du se det første afsnit.
I dette afsnit besøger vi på et mindre kendt glasværk. Hvorfor det ikke er mere kendt, end det er, er os en gåde. For efter vores mening de laver langt smukkere ting der end f.eks. ved Kosta Boda.
Vi kommer også forbi Stockholm, hvor vi genser det helt unikke Vasa museum med det imponerende krigsskib fra 1628. Vi tager på tur gennem Gamla Stan med de krogede gader, spændende butikker og caféer.
Fra Stockholm går turen videre mod nord. Vi kommer forbi Storforsen, der igen imponerer med sine enorme vandmasser og smukke landskab.
Fra Storforsen går turen videre op mod Lapland, og vi krydser Polarcirklen.
Ud over alle de nævnte seværdigheder, fortæller vi også om vejene og de campingpladser, vi besøger på denne tur.
Så se med i dette Tv-program. Der er masser af inspiration til camping i Sverige at hente her:
Se også:
- På camping gennem Sverige og Norge: Oplevelser i Sverige
- På camping gennem Sverige og Norge: Midnatssol på Nordkapp
- På camping gennem Sverige og Norge: Samisk mad og spændende fly
- På camping gennem Sverige og Norge: Storslået natur og levende museum
- På camping gennem Sverige og Norge: Atlanterhavsvejen og Geiranger fjorden
