Annonce (læs mere efter annoncen)
Isabella Buddy

Sun Living: Ny serie autocampere i Danmark

af Bjarne Søby
Sun Living: Ny serie autocampere i Danmark

På Ferie For Alle 2013 får publikum mulighed for at stifte bekendtskab med et nyt autocampermærke på de danske marked nemlig ”Sun Living” – et brand som ejes og produceres af Adria fabrikken.

PB Autocamper i Allingåbro har fået et nyt spændende mærke i forretningen. Sun Living er en prisstærk autocamper som hører under Adria koncernen og også produceres på Adria-fabrikken. Der er 2 forskellige delintegrerede modeller på programmet, 2 forskellige alkove-modeller, 1 cross-over model samt 1 Van-model. Alle er baseret på FIAT chassis og kan udstyres med de mest efterspurgte motor-varianter.

“Vi glæder os til forhandlingen af Sun Living der blandt andet gør os i stand til at levere indretninger som har været efterspurgt hos os, men som vi ikke har kunnet levere gennem andre mærker”, fortæller indehaver Peter Borup fra PB Autocamper.

Annonce (læs mere efter annoncen)

Flexo SP – den lille og nemme

Den mindste Sun Living i serien er modellen »Flexo SP« som er bygget op på et varevogns chassis og derfor går under betegnelsen ” VAN”. Indretningen er traditionel med tværstillet dobbeltseng, toiletrum, lille og funktionelt køkken samt opbevaring. Trods størrelsen er der plads til 4 personer i en »Flexo SP«.

Totallængden under 6 meter lang gør, at man må bevæge sig helt ind i bymidten af de store populære byer – og så er der penge at spare på færgebilletter, brobilletter m.m. på grund af længden.

Sun Roller programmet består af 4 forskellige serier: VAN, delintegrerede, alkove, og cross-over modeller.Sun Roller programmet består af 4 forskellige serier: VAN, delintegrerede, alkove, og cross-over modeller.

Lido delintegreret

I den delintegrerede serie findes der 2 populære indretninger – en med fransk seng og en med enkeltsenge. Begge modeller holder sig under 7 meters totallængde med henholdsvis 6,48 og 6,60 meter.

Modellen »S 42 DF« er indrettet lyst og smagfuldt med fransk seng og stort toiletrum med separat bruseniche i bilens bagende, mens modellen giver plads til op til 6 siddepladser.

Modellen »S 42 SL«  har stor stor garage i vognens bagende så der er plads til cykler, grill, golfudstyr eller hvad man ellers kan finde på at medbringe på autocamper turen. Inde i kabinen udgør bagenden soveværelset som er udstyret med 2 enkeltsenge – nemme at komme i og ud af.

Lido cross-over

I den stadig mere populære cross-over serie finder man den veludstyrede model »M 46 SP« der har hele 2 komfortable dobbeltsenge, hvoraf den ene hejses op under loftet når den ikke er i brug. Smart!

Der er plads til 4 personer under kørsel, men skulle man få gæster, kan der faktisk reddes op til 6 sovepladser i alt. Som hos de øvrige modeller, er vognen indrettet lyst og venligt.

Der er Danmarks-premiere på Sun Living på Ferie for Alle i Herning, hvor interesserede kan opleve de to modeller »M 46 SP« og »S 42 SL«.

Allerede i løbet af april lander de første biler hos PB Autocamper i Allingåbro.

Links:
Relevante Link(s) : Adria | PB Autocamper

 

 

Annonce (læs mere efter annoncen)

Prøv også at læse disse indlæg